Bir Çekimin Hikayesi

Bir fotoğraf çekiminde neler yaşanır ? Ne tür sorunlarla karşılaşılır? Nasıl başlanır, nasıl devam eder ve nasıl sonlanır. Storyboard, moodboard, ışık, styling, meka up, çekim, retouch.. Hadi gelin bu konulara bir bakalım...

Moda Fotoğrafçısı olmak için bu konuları bilmeniz, çok fotoğraf çekmeniz ve çok fotoğraf incelemeniz gerekir..

Storyboard:


Profesyonel Fotoğraf Çekimi İşin nasıl olacağı ilk olarak hayal edilmeli ve kurgulanmalıdır. Bu kurgulama bazen stilistin hayal dünyasını bazen ise mevcut sezona ait bir yansımayı kapsayabilir. Örneğin bir dergi için çalışma yapılacaksa, daha önceden dergi yönetimin o ay ya da döneme ait belirlemiş olduğu tema üzerinden ilerlenir ve bir “moodboard” oluşturulur.

Moodboard: Kullanılacak olan modelde istenecek yüz ifadesinden, duruşuna kadar olan tüm detayları içerir.

Seçilen modelin gerçekleştirmiş olduğu daha önceki katalog çekimlerinin incelenmesi, uygulanacak temada modelden istenecek olan ruh halinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Fotoğraf Çekimi

Kıyafet ve Aksesuar Seçimi:

Profesyonel Fotoğraf Çekimi Bu aşamada hayal edilen ruh haline en uygun kıyafet ve aksesuarlar seçilir. Bu seçimi yapabilmek için işlenecek olan sezona ait tüm detayların çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Örneğin tema 2015 modasıysa, tüm mağazalarda hangi ürün var bunun çok önceden takip edilip analizinin yapılması gerekiyor.

Modelin Belirlemesi:

Modelin yüzündeki ifade, fotoğrafa bakacak olan kişiler açısından çekimin kalitesini bambaşka bir noktaya taşıyacaktır.

Türkiye’de modellik işini gerçek anlamda yapabilen model sayısı oldukça az. O yüzden işin üstesinden başarıyla gelebilecek olan modeli bulabilmek için doğru ve profesyonel bir ajansla çalışmak gerekiyor.

Mekanın Belirlenmesi:

Herhangi bir çalışmada kullanılabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak stilistin, çok önceden gezip araştırma yapması işleyeceği temalarda fazlasıyla önem taşıyor. Eğer bir dış mekan çekimi yapılacaksa hava şartlarının dikkate alınması gerekiyor.

Fotoğraf Çekimi

Işığın Doğru Kullanılması :

En iyi ve en doğru ışığı bulabilmek bazen saatler sürebilir. Bu süreyi minimum düzeye düşürmek için kullanılacak olan çekim yerinde fotoğrafçı ile birlikte hareket edilmesi gerekmektedir.

Saç ve makyaj:

Çalışılan fotoğrafçının yanı sıra kuafor ve makyöz de stilistin meziyetlerini ortaya çıkarmasında oldukça önemli görevler üstlenirler. Özellikle belirlenen kıyafetlere uygun makyaj ve saçın yapılması tüm çalışmanın başarısına doğrudan etki edecektir.

Kıyafetlerin Düzenlenmesi/Kombine Edilmesi:

Profesyonel Fotoğrafçı Kıyafet tercihi tamamen kişisel tercih ve göz zevki ile alakalıdır. Parçaların birleştirilirken bütünün sade ya da sanat yönünün yüksek olmasına göre tercih yapılır. Kombinin gözü yormayan bir sonuç doğurmamasına oldukça dikkat edilmektedir.

Fotoğraf Çekimi

Çalışma Alanları

Firmalar ile,

Bir firma, o sezonki koleksiyonunun katolog çekimi için size gelir. Buna göre stilist parçaları inceler ve o parçalara en uygun hikayeyi kafasında oluşturmaya başlar. Firma sahibinin istekleri ve firmanın hedef kitlesi hikayenin tamamlanmasında belirleyici unsurı oluşturur.

Dergiler ile,

Dergi ya da gazete gibi yayın organları ile çalışılırken, içeriğin belirlenmesinde ön plana çıkan unsur, okuyucu kitlesidir.©Kerem Sungur 2006 / 2016